משרד עורכי דין

לייעוץ חייגו: 077-7277983

עדכונים משפטיים

ייעוץ משפטי מקוון

משרדנו עומד לרשותכם לטובת מתן ייעוץ משפטי. ניתן להיעזר במידע המשפטי הרב המוצג במדורים השונים באתר וכן ניתן לפנות אלינו באמצעות הטלפון: 077-7277983 או באמצעות הפקס: 03-5237628. לנוחותכם, ניתן להפנות אלינו שאלות גם באמצעות הטופס המקוון כאן.

אנו דוגלים בטיפול יסודי ומעמיק, מתן יחס אישי ועדכון הלקוח כל העת.

צוואות הדדיות ועיקרון ההסתמכות

האם יכול בן הזוג הנותר בחיים לשנות את צוואתו ההדדית לאחר פטירת בן הזוג האחר, כאשר הצוואות נערכו לפני התיקון לחוק הירושה אשר הוסיף את הוראת סע' 8 א' לחוק הירושה אשר תוקן בתיקון מס' 12 לחוק ביום 1.8.05, הקובע, בין השאר, כי לביטול צוואה הדדית לא יהיה תוקף לאחר מות אחד מבני הזוג אלא אם בן הזוג הנותר בחיים ישיב את שירש על פי הצוואה ההדדית לעיזבון.

תע 2990/07 דוד שגב, אורי דימרי נ' אוד גל, נועה גל בבימ"ש לענייני משפחה כ"ס . ניתן ביום 21.4.2010 כבוד השופט צבי ויצמן.

העובדות בתמצית:

בני הזוג ערכו צוואות הדדיות, במסגרתן ציווה כ"א את עזבונו לבן הזוג הנותר בחיים ולאחר מותו של בן הזוג ליורשים הנקובים בצוואה.

בצוואות ההדדיות לא צויין דבר באשר לאיסור שינוי הצוואה ע"י בן הזוג האחר.

לאחר פטירת בן הזוג, ירשה בת הזוג את עזבונו בהתאם לאמור בצוואה ההדדית, ובעודה בחיים, שינתה את צוואתה ההדדית, וערכה צוואה חדשה המורישה את כל רכושה לבנה. כמו כן בעודה בחיים העבירה במתנה את זכויותיה בנחלה לבנה.

נפסק:

מאחר והצוואות נערכו קודם לתיקון לחוק הירושה אשר הסדיר את ענין הצוואות ההדדיות, ומאחר ולא צויינה בצוואות ההדדיות כל הגבלה על שינוי הצוואה, אזי בת הזוג היתה רשאית לשנות את צוואתה, על אף עיקרון ההסתמכות של בן זוגה המנוח.

יחד עם זאת, הוראות בצוואתה החדשה הגורעות מזכויותיהם של היורשים מכח הצוואה ההדדית - בטלות , והוראות המנוח בצוואתו ההדדית יחולו ביחס לזכויות אלו.

הערה: המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי בנושא "צוואות הדדיות ועיקרון ההסתמכות" ואינו בא להחליף את הוראות החוק והתקנות הרלוונטיים. כמו כן, המידע אינו בא ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי בפני עו"ד. במקרה של אי התאמה עם הוראות החוק/תקנות האמור בחוק/תקנות הוא הקובע. מידע שימושי זה ניתן כשירות לתועלת גולשי האתר וזאת בכפוף לתנאי השימוש באתר.